Category Archives: Články
Monografie: exportní Jawa 23 Golden Sport z roku 1971 (vč: 994675)
1. generace
Autor: Ladislav Ševčík („Pajka“)
aktualizováno: 3.1.2021
Typické prvky provedení:
Vývozní Jawa 23 Golden Sport.
Starší provedení, výrazně se nelišící od standardní verze pro tuzemský trh. Nicméně velmi ojedinělý a vzácný model. Kus nejspíše exportovaný do USA ve stejné várce, jako Monografie: exportní Jawa 23 Golden Sport z roku 1971 (1. generace, vč: 994490), ale tenhle bez zadního světla Hella.
Více se dočtete v článku: Vývozní Jawa 23 Golden Sport (1. a 2. generace)
Údaje | |
---|---|
Typ: | Jawa 23 Golden Sport |
Datum výroby: | 1971 |
Výrobní číslo: | 994675 |
Odstín: | ČSN 6401 „žluť tmavá“ |
Chiméry – pózující zkušební motocykly
Autor: Ladislav Ševčík („Pajka“)
aktualizováno: 10.6.2019
Čím víc jsem viděl různých dobových fotografií a prospektů, tím víc jsem si začal všímat určitých podobností a nepřesností. Ukázalo se, že mnoho pózujících motocyklů je identických, pouze různě upravených a přelakovaných.
Je to jednoduché. Po odzkoušení prototypů a rozjetí sériové výroby se vždy několik málo kusů nechalo v konstrukčním oddělení na „experimentování“. Obvykle to bývaly kusy z prvních sérií, na které se v konstrukčním oddělení postupně doplňovaly nové vývojové prvky. Vznikaly tak jakési chiméry (jinak řečeno „kočkopsi“).
Když pak přišel některý z podnikových fotografů, obvykle se k pózování propůjčily právě tyto stroje. Dost možná také proto, že to byly stroje něčím výjimečné – měly netradiční zbarvení, důmyslnější linkování, popřípadě chromované ráfky. Hodně takových „originálních fabrických“ fotek se dochovalo a nezřídka se objevují i v literatuře a různých diskuzích. Hodně lidí je pak vnímá jako nezpochybnitelné důkazy originálních provedení sériově vyráběných motocyklů. To je ale ŠPATNĚ! Na takových strojích se totiž mohly sejít prvky z úplně jiných výrobních etap.
Několik takových strojů se pokusím popsat:
Chiméry Jawa 550
První chiméra: Reprezentační kus první výrobní etapy s chromovanými ráfky a rozetou. Na zadním blatníku doplněna svislá vzpěra s hladkým prolisem. Jiná, než se později sériově montovala.
Druhá chiméra: 2. výrobní etapa Jawy 550, zkušební kus vybavený tachometrem. Na zadním blatníku dodělaná svislá vzpěra, opět jiný než sériový blatník. Na nádrži nebyly nastříkané emblémy Jawa. Fotografie ze sbírky známého fotografa Viléma Heckela.
Třetí chiméra: Další pózující pařez se svislou vzpěrou na blatníku (trochu ale jinou). Podle velkého loga na nádrži, vystouplých nádechů prsíček, atypické odkapávací misky pod karburátorem a stříbřenkového výfuku se nejspíše jednalo o přestavěný původní pražský prototyp Jawa 359. Ten byl původně vybaven motorem s pedály a řídítky s řazením. Aby použitelné díly nepřišly vniveč, byl prototyp přestavěn.
Chiméry Jawa 05
Příklad za všechny (zatím). Červeno-krémová Jawa 05 s červenobílým sedadlem, atypickým linkováním a prototypovými prvky. Kromě toho, že se tento pionýr objevil na několika reklamních prospektech, posloužil také pro vyzkoušení prototypového předního blatníku, který měl omezit cákání bláta od předního kola. Dostatečně ale neladil s linií motocyklu, proto byl ještě jednou přepracován do již notoricky známé podoby, která vydržela do konce výroby.
Právě fotky zkoseného blatníku již zmátly nejednoho nadšence, ale dokonce i autory knih, kteří to označili za speciální objednávku pro export…
Manet (Jawa) 550 Pionýr
Autor: Ladislav Ševčík („Pajka“)
aktualizováno: 9.6.2019
Zajímavý kousek pionýra z roku 1957, který má jak na nádrži, tak na výrobním štítku místo emblému Jawy logo Manet. Tedy logo, které výrobní podnik s hrdostí používal (pokud mu to bylo umožněno) na ostatních motocyklech vlastní konstrukce. Pionýr je součástí sbírky pana Vojtěcha Pražáka, kterou je možné si prohlédnout v Kácovském muzeu.
Něco málo z historie a možné vysvětlení původu…
Motocykly Jawa 550 Pionýr („pařez“) byly vyráběny ve slovenských Považských strojírnách v Považské Bystrici. Konstrukce pocházela z Pražské Jawy a výroba byla od počátku realizována i vnímána jako licenční.
Čtyři roky před zahájením výroby Pionýra byla vládním rozhodnutím ukončena výroba motocyklu Manet 90, který byl vlastním konstrukčním dílem Považských strojíren. Licenční výroba pionýrů byla podniku de facto vnucena a nebylo ho umožněno prodávat pod vlastní značkou. To mohlo být vnímáno jako určitá újma na cti, kór když úspěchy výroby byly přičítány především Jawě. Přestože zůstával vztah mezi spolupracujícími podniky převážně dobrý, touha prezentovat výrobky pod vlastní značkou zůstávala. Více o historii a vzájemném vztahu mezi podniky si můžete přečíst v článku: Historie Považských strojíren a motocyklové výroby na Slovensku.
Tento motocykl pravděpodobně vznikl v Považských strojírnách pro reprezentační účely a nešel do běžného prodeje. Výrobce si ho tak mohl dovolit prezentovat pod svojí vlastní (imaginární) výrobní značkou. Současný stav navíc nasvědčuje tomu, že si ho původní majitel náležitě cenil a vylepšoval ho vším dostupným. Kromě originálního přídavného nosiče na nádrži a přizpůsobeného zadního nosiče z Jawy „pérák“ byl dodatečně vybaven tzv. „revmaplechy“ (viz varianta 2 vyráběná od roku 1962) a modernějším typem karburátoru (Jikov 2914Hz).
Monografie: Jawa 550 z roku 1956
Autor: Ladislav Ševčík („Pajka“)
aktualizováno: 9.6.2019
Typické prvky provedení:
Viz Jawa 550 – etapa 3.
Dobová úprava: přizpůsobený nosič zavazadel z většího motocyklu Jawa „pérák“. Dobová koženková brašna.
Nepůvodní je indukční cívka (má být bakelitová).
Údaje | |
---|---|
Typ: | Jawa 550 |
Datum výroby: | 1956 |
Výrobní číslo: | 35332 |
Odstín: | ČSN 8850 „červeň višňová tmavá“ |
Monografie: Jawa 21 Sport z roku 1969
Autor: Ladislav Ševčík („Pajka“)
aktualizováno: 8.6.2019
Typické prvky provedení:
Viz Jawa 21 Sport – etapa 2. Dokonale zachovalý motocykl v naprosto původním stavu, který nebyl nikdy používaný.
Údaje | |
---|---|
Typ: | Jawa 21 Sport |
Datum výroby: | 1969 |
Výrobní číslo: | 864 501 |
Odstín: | ČSN 4335 „Modř tyrkysová“ |
Vývozní Jawa 23 Golden Sport (3. a 4. generace)
(1973 – 1974)
Autoři: Josef Dvořák, Ladislav Ševčík („Pajka“)
aktualizováno: 25.3.2020
V letech 1973 – 1974 se vyráběl vývozní typ Jawa 23 Golden Sport ve dvou provedeních – se standardním výkonem (4 BHP/3,5k) a sníženým výkonem (2 BHP/1,75k).
Název Mustang byl v zahraničí chráněn licenčním poplatkem, proto bylo použito označení „Golden Sport by Jawa“. V tomto případě se jednalo již o třetí a čtvrtou generaci Jawy 23 s tímto označením.
Typické barvy pro třetí generaci Golden Sport byly v roce 1973 kanárkově žlutá v kombinaci s černě linkovanými šedo-stříbrnými blatníky (obdoba jemné metalízy). Cílová destinace: byla Západní Německo (NSR).
V roce 1974 se Golden Sporty lakovaly oranžovou barvou v kombinaci s šedostříbrnými blatníky, ale již bez linek. Cílové destinace: Západní Německo (NSR) a Velká Británie.
Níže detailně popíši jednotlivá provedení pro konkrétní trhy.
První dvě generace Golden Sport popisuji v článku: Exportní Jawa 23A Golden Sport (1. a 2. generace)
Kamarád Josef Dvořák obě provedení pro NSR vlastní, tak především díky němu a jeho pečlivému zdokumentování strojů mohl vzniknout tento článek…
3. generace Jawa 23 Golden Sport
(1973)
Cílová destinace byla především Západní Německo (dřívější NSR). Na první pohled se od standardního Mustanga liší jen nálepkou „Golden Sport“ na nádrži, rozdílů je ale víc…
V dokumentaci byl uváděn výkon 4 BHP (podle metodiky měření SAE), což ale odpovídalo tuzemskému značení výkonu 3,5k (norma DIN). Vyšší výkon tedy neměl (více o metodikách měření výkonu píšu v článku „Výkonnější“ vývozní verze .
Řídítka byla s hrazdou a ozdobným krytem (viz článek o řídítkách – varianta 7), na žádost odběratele byl ale pod představcem řídítek navařený aretační kolík, který procházel skrz díru v horním nosníku vidlice (v tzv. „brýlích“) a bránil tak protočení řídítek. Horní nosník vidlice („brýle“) byl vyrobený z 5mm plechu namísto z 3mm, zesílená byla i pojistka matice řízení a navíc byla opatřena otvorem, kterým procházel aretační kolík řídítek. Ovládací páčky na řídítkách byly hliníkové s kuličkami na koncích.
Palivová nádrž dostala na boky nové provedení nálepek „Golden Sport“ a nově byla u nalévacího hrdla nálepka se schématem řazení a doporučený mazací poměr 1:25, což je odlišná informace než udával výrobce v příručce. Další zajímavostí je ozdobné víčko nádrže, jednalo se o standardní gumoplastové víčko zalisované do pochromovaného plechového výlisku.
Těleso vzduchového filtru bylo upevněno v objímce a pomocí šroubu připevněno do úchytu navařeného ve vnitřní výduti nádrže. Zákazníkovi se patrně uchycení pomocí dvou návarků a gumičky zdálo nevyhovující.
Lanovody („bowdeny“) tachometru a spojky byly před nádrží navíc provlečeny dvěma kusy plechových objímek připevněných šroubem bzučáku. Objímky byly totožné s objímkou, která byla pod výpustným šroubem oleje z motoru a jistila lanovod zadní brzdy. Lanovod plynu byl oproti klasické verzi Mustanga kratší a veden nad horním uchem nádrže, v místě náchylnému na zlomení byl pro zpevnění nasunut kus benzínové hadičky. Takto vedený lanovod nepřečnívá tolik obrys stroje a tvoří tzv. „učesaný dojem“.
Zadní tlumiče měly spodní kryty chromované.
Blatníky byly pro modelový rok 1973 oba lakované šedostříbrnou barvou (něco jako metalíza) a byly ozdobené černým linkováním. V zadním blatníku byl otvor pro odrazku čtvercového průřezu Hella (vyhovující zahraničním normám), tím se zajistila odrazka proti pootočení a šipka TOP na odrazce směřovala stále nahoru.
Přední blatník měl navíc v přední části prolis jako výztuhu a aby neměl tak ostrou hranu.
Tabulka SPZ. Standardně všechny malé motocykly Jawa 50 výrobce dodával s bíle nalakovanou SPZ, na kterou si majitel po přidělení číslo sám namaloval. V takovém stavu nejspíš byly exportovány i Golden Sporty do zahraničí. Na některých strojích z Německa je tabulka nahrazena zinkovanou destičkou s otvory se závitem pro připevnění SPZ Německého formátu, nejspíš se ale jednalo až o dodatečnou montáž tamním prodejcem.
Sedadlo bylo uprostřed opatřeno ozdobným popruhem.
Karburátor. Na sacím hrdlu karburátoru Jikov 2917 PSb byla navíc nasunutá a zalisovaná redukce s hranou proti sesmeknutí sací hadice vedoucí ke vzduchovému filtru.
Fajfka svíčky byla Tesla s odrušovacím odporem a vnějším oplechováním.
Rám měl v horní části vpravo pod krkem vyraženo výrobní číslo označené rámečkem lakovaným šablonkou.
3. generace Jawa 23 Golden Sport „mokik“ (snížený výkon)
(1973)
Provedení „mokik“ (tedy bezpedálová alternativa mopedu) vycházelo z výše popsaného provedení motocyklu. V zahraničí byly motocykly nepřesahující maximální rychlost 45 km/h vnímány podobně jako moped a k jejich řízení nebylo potřeba mít řidičské oprávnění na motocykl. Kromě úprav vedoucím ke snížení výkonu a maximální rychlosti, měly tyto motocykly ještě pár specifických odlišností.
Použití hranatého předního světlometu z mopedů Puch si vyžádalo úpravu zapojení elektroinstalace. Světlomet měl žárovku 6V/15W jenom s jedním vláknem (tlumené světlo). Bzučák (klakson) byl nahrazen zvonkem z jízdního kola, umístěným na řídítkách. Díky těmto dvěma úpravám řídítka úplně postrádala jakýkoliv přepínač a ani v nich nebyly vyfrézované otvory pro přivedení kabeláže k němu. V masce světlometu byla v pravé spodní části páčka sloužící ke zkratování zapalování (ke „chcípnutí“ motoru).
Světlomet Puch byl připevněn dvěma šrouby M6 (namísto M8), proto musely být držáky světla upraveny a byly do nich dodatečně bodovými svary navařeny redukční podložky.
Snížení výkonu motoru a maximální rychlosti
Dílčími úpravami byl výkon motoru snížen z 3,5k na 1,75k (dle DIN). Výkon v dokumentaci a dokladech byl ale uváděn podle (americké) normy SAE, tedy 2 BHP.
Víc o rozdílné metodice měření výkonu píšu v samostatném článku: „Výkonnější“ vývozní verze.
Litinová vložka válce motoru měla zmenšený průřez sacího kanálu a hlava s nižší kompresí byla použita z motoru Jawa 05 (s kulovitým spalovacím prostorem, namísto ledvinkovitého).
Karburátor Jikov 2915PSb-13 byl použitý z modelu Jawa 05 a dostal jiné ostryskování. Hlavní tryska 65, volnoběžná tryska 35. Na sacím hrdlu karburátoru byla navíc nasunutá a zalisovaná redukce s hranou proti sesmeknutí sací hadice vzduchového filtru, stejně jako u výkonnější verze. Redukce se ale oproti druhému provedení rozměrově lišila, neboť karburátor Jikov 2915 má menší průměr hrdla, než Jikov 2917. Sací koleno karburátoru mělo namísto obdélníkového průřezu na vstupu průřez oválný s průměrem 12 mm.
Výfuk zvenčí vypadal standardně (varianta 4), avšak uvnitř měl upravenou přepážku, která byla celá bez otvorů a spaliny procházely pouze otvory v jehle. Vložka výfuku nemá dva otvory a dvě trubičky, ale pouze jednu trubičku. Výfukové koleno bylo delší a trubka zasahovala hlouběji do tlumiče výfuku.
Maximální rychlost byla snížena použitím 11zubého sekundárního kolečka. S tak malým kolečkem by ale řetěz drhnul o gufero pod ním, proto byla jedna pojistná podložka matice daná jako distanční podložka i mezi kolečko a gufero.
Zajímavé provedení zámku řízení. Na tomhle zdokumentovaném Golden Sportu se sníženým výkonem je zámeček řízení ve spodních „brýlích“. Ten má navařené dno a na rámu je navařená vložka s odklápěcím víčkem do strany. Uvnitř je klasický mosazný zámek. Nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o dodatečnou úpravu. Nejspíše se jednalo o další splněné přání zákazníka.
4. generace Jawa 23 Golden Sport pro NSR (standard i „mokik“)
(1974)
Čtvrtá generace plynule navazovala na tu předešlou, změny se týkaly především věcí, které se měnily napříč celou výrobou motocyklů Jawa 50. Cílová destinace bylo opět Západní Německo (NSR), kam se prodávaly obě varianty – motocykl i mokik.
Hlavní viditelná změna je nahrazení kanárkově žluté oranžovou barvou a vynechání černého linkování blatníků. Zadní tlumiče již neměly kryty, ale namísto toho obnažené chromované pružiny. Přední teleskopy měly chromované kluzáky a utěsněny byly o-kroužky v plechových pouzdrech (namísto gumových manžet). Okrasné hliníkové špunty zátek přední vidlice byly nahrazeny černými plastovými krytkami.
4. generace Jawa 23 Golden Sport pro Velkou Británii („mokik“)
(1974)
V roce 1974 se určité množství čtvrté generace Golden Sport v provedení „mokik“ (na fotkách je vidět zvonek) vyvezlo i za moře do Velké Británie. Dle fotek se od provedení pro Německo Goldeny lišily jen použitím předního světla Aprilia, které bylo určené pro provoz s jízdou vlevo (svítí víc nalevo, než napravo). Světlomet byl lakovaný stříbrnou barvou. Tachometr byl v mílích.
Technické údaje mopedů Stadion S11, S22, S23
Autor: Ladislav Ševčík („Pajka“)
aktualizováno: 10.12.2018
MOTOR | |
Typ motoru: | Jawa 50 typ 552, benzinový, zážehový, dvoudobý, vzduchem chlazený se šikmým válcem skloněným vpřed, s vratným vyplachováním |
Výrobce: | MOTOR n. p. České Budějovice |
Počet válců: | 1 |
Obsah válce: | 49,8 ccm³ |
Vrtání: | 38 mm |
Zdvih: | 44 mm |
Kompresní poměr: | 1:7,5 |
Výkon: | 1,5 k při 4250 ot./min |
Hlučnost motoru při 35 km/hod.: | Maximálně 73 dB |
Maximální kroutící moment: | 0,27 kgm |
Maximální otáčky: | 6000 otáček/min |
Mazání: | Směsí oleje a benzinu 1:25 (dle příručky) |
Délka klik: | 134 mm |
KARBURÁTOR | |
Typ karburátoru: | Přírubový monoblokové konstrukce s čističem vzduchu Jikov 2912 M |
Průměr difuzéru: | 12 mm |
Čistič vzduchu: | 35 mm |
Hlavní tryska: | 45 (ČSN), 52 (Solex) |
Poloha jehly: | 2. zářez shora |
Spotřeba paliva při 20 km/hod.: | 1,2 l / 100 km |
Spotřeba paliva při 30 km/hod.: | 1,3 l / 100 km |
Spotřeba paliva při 40 km/hod.: | 1,4 l / 100 km |
PŘEVODY A SPOJKA | |
Typ převodovky: | Dvoustupňová v bloku s motorem |
Primární převod prováděn: | Ozubenými koly se šikmým ozubením |
Sekundární převod prováděn: | Řetězem Favorit Transport 12,7 x 4,8 mm, 112, nově 114 článků |
Primární převod: | 1 : 4,75 (12 / 57 zubů) |
Sekundární převod: | 1 : 2,92 (12 (13) / 35 zubů) |
Poměr převodu na 1. převodový stupeň: | 1 : 2,01 (16) 13 x 18 (11) |
Poměr převodu na 2. převodový stupeň: | 1 : 1 (přímý záběr) |
Celkový převodový poměr na I. stupeň: | 1 : 27,90 |
Celkový převodový poměr na II. stupeň: | 1 : 13,88 |
Celkový převod startéru: | 1 : 24 |
Ovládání řadícího ústrojí: | Otočnou rukojetí vázanou na páčku spojky (systém Magura) |
Spojka: | Dvoulamelová (azbesto-pryskyřicové obložení) s ocelovou mezilamelou, v olejové lázni. Umístěna na klikové hřídeli |
PODVOZEK | |
Rám: | Otevřený, svařovaný z ocelových trubek |
Brzdy: | Mechanické, plnonábojové, bubnové |
Ovládání přední brzdy: | Ruční páčkou na řídítkách |
Ovládání zadní brzdy: | Zpětným pohybem šlapadel |
Brzdná plocha jedné brzdy: | 40,2 cm² |
Rozměr ráfků: | 23 x 2,0 |
Rozměr pneumatik: | 23 x 2,0 |
Tlak v přední pneumatice: | 1,7 atm |
Tlak v zadní pneumatice: | 2,0 atm |
Závit drátu: | M3 |
Průměr drátu: | 2,65 mm |
Počet drátů: | 36 ks |
Délka drátu: | 198 mm |
Přední vidlice: | S kyvnými vahadly, odpružena dvěma gumovými bloky |
Zadní vidlice: | Pevná, bez odpružení |
Max. zdvih přední kyvné vidlice: | 65 mm |
Sedlo: | Výškově i podélně stavitelné, odpruženo kyvným čepem a spirálovou pružinou, potah sedla dvojitý, pryžový |
ELEKTRICKÉ VYBAVENÍ | |
Zapalování: | Setrvačníkové magneto Pal Magneton 6V/18W (systém Bosch) |
Předstih zážehu: | 2,8 – 3,1 mm |
Vzdálenost kontaktů: | 0,4 mm |
Střídavý proud: | 6 V |
Výkon magneta (světelné cívky): | 18 W |
Přední žárovka: | 6V-15/15 W |
Zadní žárovka: | 6 V / 3 W |
Přepínač světel: | Přední světlo – tlumené, dálkové. Zadní světlo – tlumené, dálkové |
Zapalovací svíčka: | Brisk N14C |
Vzdálenost elektrod svíčky: | 0,5 mm |
JÍZDNÍ PARAMETRY | |
Minimální rychlost na I. stupeň: | 8 km/h |
Minimální rychlost na II. stupeň: | 15 km/h |
Maximální rychlost na I. stupeň: | 15 km/h |
Maximální rychlost na II. stupeň: | 45 km/h |
Maximální stoupání: | 18 % |
Brzdná dráha z 40 km/hod – přední brzda: | 21 m |
Brzdná dráha z 40 km/hod – zadní brzda: | 15 m |
Brzdná dráha z 40 km/hod – obě brzdy: | 12 m |
ROZMĚRY A HMOTNOSTI | |
Výška mopedu: | 1000 mm |
Šířka mopedu: | 600 mm |
Délka mopedu: | 1750 mm |
Váha mopedu bez paliva: | 39 kg |
Váha mopedu s palivem: | 42 kg |
Maximální zatížení mopedu: | 100 kg |
Maximální váha: | 142 kg |
Maximální zatížení předního kola: | 52 kg |
Maximální zatížení zadního kola: | 90 kg |
NÁPLNĚ A MAZIVA | |
Obsah nádrže: | 3l ; není rezerva |
Převodová skříň: | Olej s vizkozitou 90 W |
Řetěz: | |
Maznice přední kyvné vidlice: | Plastidké mazivo: G3 (grafitové), Molyka G (molybdenové) |
Náhon tachometru: | Plastické mazivo: A00 |
Čepy sedla: | Mazací olej ve spreji |
Vývozní Jawa 23M Mustang se sníženým výkonem
(1976)
Autor: Ladislav Ševčík („Pajka“)
aktualizováno: 16.10.2018
V některých zemích vyžadovali, aby měl Mustang konstrukční rychlost 45 km/h a byl otypovaný jako jednomístný. Takové stroje pak byly chápány jako mopedy a nepodléhaly standardní registraci.
Nejspíše v roce 1976 (nebo už 1975) tak vznikla první jednomístná provedení Mustanga se sníženým výkonem a maximální rychlostí 45 km/h.
Cílové destinace: Francie a Západní Německo (NSR), možná i Východní Německo (NDR) a další země.
Výkon motoru byl snížený stejným způsobem, jako u dřív vyráběných exportních pionýrů s přiškrceným motorem. Pouze karburátor byl použit z mopedu Jawa 207 Babetta. Rám motocyklu byl bez úprav, pouze zadní stupačky byly demontovány (držáky na kyvné vidlici ale zůstaly navařeny). Rovná řídítka byla použita z typu Jawa 20.
Standardní plastové víčko nádrže mělo na sobě nalisovanou chromovanou krytku.
Zdokumentované kusy jsou nalakovány netradiční zelenou barvou v kombinaci s šedými blatníky. Na nádrži byly stříbrné nálepky s nápisem Jawa.
Není jasné, kolik kusů bylo od výroby osazeno karburátorem z Babetty, ale kvůli distribuci náhradních dílů musela být výrobní série větší.
První zdokumentovaný kus
pochází z Německa (dnes těžko určit jestli z Východního či Západního). Chybí mu chromované víčko nádrže. Výrobní číslo neznám.
Viz diskuze: https://www.ddrmoped.de/forum/index.php?showtopic=26312.
Druhý zdokumentovaný kus
s francouzsky psaným výrobním štítkem vyvezen nebyl (byl prodán v ČSSR), byl dodatečně osazen zadními stupačkami a motor byl upraven na standardní výkon (se standardním karburátorem Jikov 2917PSb). Rok výroby 1976, výrobní číslo: 1 372 233.
Pionýry s blatníkem z Mustanga
Autor: Ladislav Ševčík („Pajka“)
aktualizováno: 21.9.2018
S určitou pravidelností se na Internetu objevují bouřlivé diskuze, zda byly některé pionýry originál od výroby osazeny předním blatníkem z Mustanga. NEBYLY. Největší zarputilci se ohánějí dobovými fotkami a „svědectvími pamětníků“. Takové fotky byly ale otištěny i v několika publikacích, takže tahle rozšířená fáma má příliš pevné základy na to, abych ji vyvrátil jen několika řádky. Takže jdu na to…
Technické důvody
Důvodem konstrukčních změn nebyla jen modernizace a snižování výrobních nákladů, ale také obměna opotřebených výrobních nástrojů.
Především lisovací nástroje (razník a matrice), na výrobu dílů karoserie, měly životnost dost omezenou (cca 5 let) a musely být obměňovány
Výrobní linka pro motocykly Jawa 05, 20 a 21 byla jedna a její obměny probíhaly ZHRUBA následovně:
Verze forem
1962-1966 | Jawa 05 | Výraznější prolisy na předním i zadním blatníku. |
1966-1971 | Jawa 20, 21 | Plynulejší přechody prolisů na blatnících. |
1971-1975 | Jawa 20, 21 | Tvarově beze změn. |
1975-1980 | Jawa 20, 21 | Tvary výlisků zadního blatníku zjednodušeny, vypuštěny okrasné lišty (sloužící jako výztuhy) a zároveň použit slabší plech. Cílem bylo prodloužit životnost výrobních nástrojů tak, aby se dosluhující výroba pionýrů nadále obešla pokud možno bez dalších investic. |
Fotky pionýrů s předním blatníkem z Mustanga
A jak je to tedy s těmi fotkami? V roce 1975 se chystala modernizace karoserie a zadní blatník byl přepracován tak, aby se životnost výrobních nástrojů zdvojnásobila. Podobná úprava předního blatníku ale nebyla možná, proto se na prototyp 21 Sport na zkoušku namontoval blatník z Mustanga. Úspěch to asi nesklidilo, proto se vyrobila nová forma podle té staré.
V druhé polovině 70. let dosloužila forma pro výrobu „bříška“ typu 21, jehož výroba byla v roce 1978 ukončena. Zhruba z té doby (1976-1978) pochází i fotka prototypové Jawy 220.100 s blatníkem z Mustanga. Opět šlo jen o koncept a do výroby se to nedostalo. V roce 1980 dosloužily poslední nástroje na výrobu předního blatníku a výroba pionýrů byla definitivně ukončena. Zbylé dva roky ve výrobě zůstal už jen Mustang.
Přední blatník z Mustanga na pionýrovi je proto vždycky jenom nepovedenou opravou, nebo dobovým tuningem. O žádnou raritu se nejedná.
Monografie: Jawa 550 z roku 1955
Autor: Ladislav Ševčík („Pajka“)
aktualizováno: 18.4.2018
Typické prvky provedení:
Viz Jawa 550 – etapa 2. Motocykl z mé vlastní sbírky, pořízen v dubnu 2018.
Nepůvodní vzpěra zadního blatníku a dobový potah sedadla. Chybí seřizovací šroub předního světla, šrouby s bakelitovou hlavou uchycení sedadla a dvířek pod nádrží, držák baterií a svorkovnice, rozbitá odrazka a nepůvodní vzpěra zadního blatníku. Chystám se na dokompletování a decentní zrestaurování do původního stavu.
Údaje | |
---|---|
Typ: | Jawa 550 |
Datum výroby: | 1955 |
Výrobní číslo: | 11790 |
Odstín: | ČSN 8850 „červeň višňová tmavá“ |